Tegning

Annoncering af de 21. årlige Pastel 100 vindere

Annoncering af de 21. årlige Pastel 100 vindere

Mange tak til vores jurister i ekspertkategori, der hjalp os med at vælge dette års vindere:

Landskab + interiør: W. Truman Hosner
Stående + figur: Cuong Nguyen
Still Life + Floral: Kathy Hildebrandt
Dyr + dyreliv: Yael Maimon
Abstract + Ikke-mål: Colette Odya Smith

Vi vil også gerne benytte lejligheden til at takke vorespræmiesponsorerJack Richeson and Company, Terry Ludwig, Great American, Holbein, PanPastels og UART— Hvem har igen givet fantastiske materialepriser til vores vindere.

TOP 5 Grand Prize-vindere:

Grundlægger af Pastel Journal til minde om Maggie Price
Aline Ordman

Pastel Journal Award of Excellence
Bre Barnett Crowell

Ruth Richeson Pastel GOLD Award
Norbert Nagel

Richeson Pastel SILVER Award
Jian Wu

Richeson Pastel BRONZE Award
Jerzy Moscicki

Kategori vindere:

Vindere af landskabsinteriør
1. Kathy Falla Howard
2. Nancie King Mertz
3. Tony Allain
4. Denise LaRue Mahlke
5. Barbara Jaenicke

Landskabsinteriør æresmeddelelser (i ingen særlig rækkefølge)
James DeBoer
Linda Mutti
Sharon Will
Kræft Wagoner
Christine Labich
Marcia Wegman
Fubao Ma
Ann Sanders
Dotty Hawthorne
Dalibor Dejanovic
Nancy Nowak
Patricia Prescott Sueme
Stan Bloomfield
Tom Bailey
Jeanette Rehahn
Willo Balfrey
Christine Troyer
Lynda Conley
Cameron Hampton
Terri Ford
Susan Rogers
Jacob Aguiar
Anne Vosikas
Lee McVey
Amanda Houston
Wade Zahares
Lana Ballot
Maria Marino

Vindere af portrætfigurer
1. Jia Wei
2. Parag Borse
3. Susanna Griswold
4. Bev Lee
5. Yusong Tong

Portrætfigur Ærlige mærker (i ingen særlig rækkefølge)
Yang Zhao
Francesco Ipsan
Chen Jianying
Shaghayegh Sohrabi
Dotty Carringi
Ken Landon Buck
William A. Schneider
Carolyn Robles
Penelope Milner
Sharon Pomales Tousey
Patricia Schappler
Patricia McMahon Rice
Di Hu
Daggi Wallace

Blomstervindere af stilleben
1. Jian Wu
2. William-Daniel Cadieux
3. Marie Tippets
4. Laurel B. Friedmann
5. Lyn Diefenbach

Still Life Floral Honourable Mentions (i ingen særlig rækkefølge)
Jacqueline Meyerson
Irene Georgopoulou
Jude Tolar
Judith Leeds
Vic Mastis
Forende sol
Cristine Kossow
Barbara Mason
Abel Marquez
Cindy Crimmin

Vindere af dyreliv
1. Malia Bryngelson
2. Tracey Maras
3. Anne Strutz
4. Cristine Kossow
5. John Plishka

Animal Wildlife Honourable Mentions (i ingen særlig rækkefølge)
Jennifer Bouma
Mary Ann Pals
Barbara Berry
Maryann Mullett
Karen Israel
Mandy Roeing
Patricia Bevan
Catherine Lidden
Nicola Reif
TaiMeng Lim

Abstrakte ikke-objektive vindere
1. Halla Shafey
2. Cory Goulet
3. Arlene Richman
4. Stan Bloomfield
5. Marcia Holmes

Abstrakte ikke-objektive ærlige nævnelser (i ingen særlig rækkefølge)
Linda Gotta
Debora Stewart
Bernadette deCesare
Laura Pollak
Pam Walker

April 2020-udgaven afPastel Journal vil indeholde de 100 prisvindende billeder samt interviews og jurylarkommentarer. Emnet begynder at sende til abonnenter 10. februar 2020 og vil være tilgængeligt på aviskiosker 3. marts 2020.

Abonner på Pastel Journal her
Find ud af mere om netværkskonkurrencer her

Tillykke til vores vindere af den 21. årlige Pastel 100 - og til alle der deltog!


Se videoen: Suspense: Lonely Road. Out of Control. Post Mortem (Oktober 2021).